4 näpunäidet välimeedia pinna valikuks | Adovinci Blogi

4 näpunäidet välimeedia pinna valikuks

Välimeedia näpunäited, vol. 3

Kuidas ning mille alusel valida välireklaami pindasid? Kas kõik digiekraanid on võrdse väärtusega? Kõikidele nendele küsimustele on vastuseks – sõltub reklaamist. Kuna välimeedia kampaania planeerimisel tuleb arvestada mitmete aspektidega ning iga välireklaam on erinev, siis toome välja kõige olulisemad näpunäited, et tõsta sinu reklaami efektiivsust. Seejuures aga pange tähele, et antud artiklis ei räägi me reklaami sisust!

4 näpunäidet välimeedia pinna valikuks
4 näpunäidet välimeedia pinna valikuks

Kontakti sihtrühm

Alustades algusest, pooliku infoga või informeerimata otsus on sisuliselt alati vale otsus, kuna sellel puudub alus. Enne igasuguse turundustegevuse ettevõtmist, on oluline defineerida toote või teenuse sihtrühm. Siinkohal on oluline mõista, et sihtrühm eksisteerib IGAL kaubal ning see pole mitte kunagi kõik inimesed. Tegelikult on iga kampaania veel omakorda rafineeritud sihtrühmaga, olenevalt, kas soov on tarbijatele midagi tutvustada, teavitada, müüa vms.

Kuid sihtrühma määramine pole kõige lihtsam ülesanne ja kui aus olla, ei ole tegemist kivisse raiutud staatilise asjaga. Ettevõtte kaupade sihtrühm muutub ajas ning on täiesti okei, kui sa ei tea oma sihtrühma täpselt. Küll aga tead sa kindlasti olulisi detaile, mis aitavad sul vältida suuremaid mööda laskmisi ja defineerida sihtrühma täpsemalt ajas. Näiteks on enamjaolt selge, kas toode või teenus on:

  • suunatud äri- või erakliendile
  • kallis või odav (võrreldes alternatiividega)
  • mõeldud autojuhile, turistile, perekonnale, tudengile jne

Eesmärk

Välireklaam on üldiselt väga efektiivne lahendus turundustoru kõrgematel tasanditel “ummistuste” eemaldamiseks. Küll aga on siiski äärmiselt oluline defineerida eelnevalt täpselt, millise tasandi puudujääke konkreetne kampaania lahendab.

Näiteks, kui müügiesindajad peavad igale uuele kontaktile seletama, mida ettevõte teeb ja müüb, siis on tõenäoliselt bränditeadlikkus sihtrühma seas madal. Antud juhul on reeglina eesmärgiks saavutada võimalikult soodsa hinnaga maksimaalne kontaktimaht. Kui ettevõte ei saa piisavalt sissetulevaid päringuid, et täita müügieesmärke, siis ei ole tarbijaga piisavalt tegeletud huvi tasandil (turundustoru tasanditest rääkides). Sellisel juhul on eesmärgiks saavutada sihtrühmaga võimalikult palju korduvkontakte, eelistatavalt võimalikult relevantses keskkonnas ja/või olukorras.

Geograafiline katvus

Kuna kordamine on tarkuse ema, siis kordame veel, koos eesmärgiga on oluline arvestada, kuidas ja kus potentsiaalne klient saab reklaamitavat teenust või toodet tarbida. Sestap tasub alati arvestada, et valitud digiekraanid oleksid ettevõtte esinduste läheduses, eriti kui enamik tehinguid realiseerub esinduses ja välireklaami oodatud tulemus on võimalikult kohene tehingu konversioon. Geograafiline katvus on vähem seotud esindustega kui reklaamitav teenus on näiteks veebikaubamaja, seejuures aga kui tulemuse ootus püsib sama, siis peaks arvestama, et kampaania nägija saaks reklaamsõnumi üleskutsega ka kohe tegeleda. Väliekraaniga kedagi veebipoodi suunata ootab tarbijalt kindlasti palju enamat, kui sama üleskutse bussijaama ootesaalis oleval ekraanil, kus tarbija parasjagu nagunii nutitelefoni näpib.

Kontaktihind

Alles siis kui kampaania sihtrühm, eesmärk ja geograafiline katvus on defineeritud, on mõtet analüüsida kontaktihinda. Pole vahet kui “odavalt” reklaampinna kätte saab, sest kui reklaam ei taba õiget sihtrühma, on eesmärgistamata ning seda kuvav digiekraan asub vales kohas, siis sellise kampaania efektiivust ei ole mõistlik isegi hinnata. 

Kuigi üldine siht on alati saavutada võimalikult soodne kontaktihind, siis olles eelnevalt määranud sihtrühma, eesmärgi ning vajaliku geograafilise katvuse, saame nüüd analüüsida võimalikke alternatiive, mis kuuluvad kõik antud raamistiku. Vastavalt kampaania eesmärgist ning selle tarbeks eraldatud vahenditest tekib ka antud kampaania kontaktihinna taluvus. Mida kiiremini ja suuremas mahus on tarvis eesmärki saavutada, seda kõrgemat kontaktihinda oleme nõus maksma.

Välimeedia pinna valik

Kas kõik eelnev kõlab nagu väga palju tööd? Täpselt nii see ongi olnud, kuid see ei pea nii olema. Me ei saa teha valikuid teie eest, kuid Adovinciga toome teieni kõik vajaliku info, et saaksite samu põhimõtteid arvestades panna kokku välireklaami kampaaniat. Adovinci asukoha filtreid ja kaardilahendust kasutades, seame üles näidiskampaania, kasutades pisut talupoja loogikat ning selgitades mõttekäiku otsuste taga.

Kampaania eelne analüüs

Ettevõte taust: Meie näidis ettevõte on kontoritarvete veebipood, mis on tegutsenud aasta aega ning ehitanud endale üles esmase bränditeadlikkuse. Teame seda, kuna oleme ühendust võtnud ligikaudu 500 kliendiga Tallinnas, kes on meie e-mailid ka avanud (selle teadmise saamiseks kasutame PipeDrive müügitarkvara).

Sihtrühm: Esimese aastaga tekkinud kliendipagas on oma profiililt väga lailivalguv. Sinna kuulub kliente praktiliselt igast kujuteldavast ärisektorist, FIEdest kuni aktsiaseltsideni. Küll aga on nad kõik ärikliendid ning teame, et igas ettevõttes on reeglina määratud kontoritarvete tellimuste tegemiseks konkreetne vastutav isik.

Eesmärk: Teame müügi- ja turundustegevusest, et kontaktid, kellega ühendust võtame, on üldiselt meie ettevõttega kursis, kuid veebilehe külastatavus on madal ning tehingud realiseeruvad pigem otsemüügina kui veebitellimustena. Kuna ettevõte on ennekõike siiski veebipood, siis veebitellimuste suurendamise eelduseks on veebipoe külastajate arvu tõstmine. Peame sihtrühmas huvi tekitama ning pidevalt nende silme ees püsima.

Geograafiline katvus: Kuigi ettevõtte kontor asub Tallinnas, siis toimetame kaupa kohale üle Eesti ning veebipood pole geograafiliselt limiteeritud. Seejuures aga teame, et enamik Eesti ettevõtteid asub Tallinnas ning me pole kaugeltki neid kõiki katnud, ühtlasi on meie marginaal kõige kõrgem lähedaste tellimustega.

Kontaktihind: Teame, et meil on vaja saavutada sihtrühmas võimalikult palju korduvkontakte. Antud juhul on meile vähem oluline ühe kontakti hind ning otsime pigem kõrget kontakti taasesinemise tõenäosust. Siseekraanide ees püsivad inimesed pikemalt, kuna nad on jala, mistõttu õnnestub reklaami näha isegi mitu korda. Väliekraanidega kulub korduvkontaktide saamiseks rohkem aega, kuna igast ekraanist möödutakse päevas vaid korra. Selle vastu aitaks täita ära terve marsuut linnasõidul, kuid meie eelarve on limiteeritud 1000-le eurole. Sobiksid vaid väga soodsa kontaktihinnaga lahendused, mis toetavad põhilahendusi.

Lisa kaalutlused: Kuna tegemist on veebipoega ning meie reklaamsisu üleskutse saab ühel või teisel moel olema veebilehe külastamine, siis arvestame, et selle tarbeks sobivad pigem siseekraanid. Seal saab nutitelefoni kohe haarata või ideaalis on need vahetult töökoha juures.

Kampaania loomine

Samm 1 – limiteerin otsinguribal asukohad Tallinnasse

Samm 2 – Filtreerin välja põhilahendused, kasutades asukoha filtreid.
Kuna mind huvitavad äriklientidele suunatud siseekraanid, siis valin need kaks filtrit, “äriklient” ja “siseekraanid”. Lisaks võtan kasutusele ka kontekstuaalse filtri “ärikeskus”.

Samm 3 – Olles põhilahendused välja valinud ning nähes, et eelarve seda lubab, leian kampaaniale ka toetavad lahendused, avades kaardivaate. Näen, et lähedal asuvad ka Tartu Mnt LED ja Ülemiste Keskuse LED, mis katavad Ülemiste Linnaku sissepääsu Tartu maanteelt mõlemas suunas (lennujaama ja linna poolt tulles).

Samm 4 – Kõik asukohad valitud, pikendan kampaaniat vastavalt eelarvele.

Vaata sama seeria eelmist postitust

Kenneth Muuli, Adovinci Tegevjuht