Välireklaami sisuloome | 8 Välireklaami Disaini Näpunäidet | Adovinci

8 Välireklaami Disaini Näpunäidet

Välimeedia näpunäited, vol. 1

Kuidas luua efektiivset ja kõnetavat reklaammaterjali välireklaamiks

Kuigi Adovinci on muutnud välimeedia pindade kättesaadavuse märkimisväärselt lihtsaks ja kiireks, siis moodustab see vaid osa eduka reklaamkampaania läbiviimisest. Tehniliselt kõige raskem samm protsessis on reklaammaterjalide loomine, ehk nn. välireklaami sisuloome.

Välireklaami sisuloome protsessis tuleb ideaalis arvestada üldise sihtgrupiga, aktiivsete trendidega, nii mõnegi toote/teenuse puhul hooajaga, spetsiifiliste kanalite auditooriumiga – seda nimekirja võib juuksekarvani lõhki ajada. Murekoht on sedavõrd akuutsem, et lahenduskäik ei ole üldiselt korratav ega ajas püsiv. Mis töötab ühele, ei pruugi töötada teisele. Samas ei tööta üks ja sama lahendus lõputult kellelegi, mistõttu näeme alatihti näiteks ümber brändimist ja toote pakendite muutmist.

Kui aga olete selle raske sammu ületanud ja sisuloome paika saanud ning reklaamsõnumis kindlad, saame teid mõne rusikareegliga aidata. Need näpunäited on tekkinud üle aja ja põhinevad puhtalt katse-eksitusmeetodil. Antud nõuanded on mõeldud reklaammaterjali kohendamiseks välimeedia pindadele, et tagada sõnumi võimalikult efektiivne ja kõnetav edastus.

Välireklaami sisuloome näpunäited

Ennekõike on oluline silmas pidada, mis on välireklaami eesmärk olenemata reklaamkampaania spetsiifikast.

“Välimeedia pinnal kasutatava reklaami eesmärk on äratada tarbijas huvi, teha kampaania sõnum koheselt äratuntavaks ning edastada selge üleskutse, mis ideaalis suunab tarbijad kohesele tegevusel.” – Kristo Epner, Adovinci Turundus- ja kasvujuht

Disain

See tähendab, et sisuloome kohandamisel on mõistlik enda sõnumit lühendada ning püsida ühe mõtte juures. Rohkem kui 10 sõna on reeglina liiga palju. Kaaluge pildi/animatsiooni ja teksti liitlahenduse ehk sümboolika kasutamist, mis annavad tihtilugu parema lõpp tulemuse.

Lisaks sõnumile pidage silmas, et Teie ettevõte ON oluline, sest huvi korral on sealt võimalik reklaamitud toodet või teenust saada. Samuti on oluline toode või teenus ise, niiviisi teab klient, mida küsida. Tehke mõlemad selgelt nähtavaks!

Marshall Headphones reklaam - Adovinci Välireklaami sisuloome näpunäited
Marshall Headphones reklaam – Adovinci Välireklaami sisuloome näpunäited

Valige illustreerivad materjalid hoolikalt. Kuigi nö. “ilus” on oluline, siis kõige olulisem on arusaadavus. Kui kasutate enda disainis fotot, siis soovitame teil pilti suurendada (näiteks käekella reklaamid) kaugvaadete asemel (pildis ka pilkupüüdev taust, täissuuruses modellid jne).

Lisaks pidage meeles kasutada suuri ja selgeid kirjastiile (tõlk. font). Välireklaamide disain, nii sise kui välitingimustes peaks olema selgelt nähtav 50 meetri kauguselt või kaugemalt. Tagamaks võimalikult parim nähtavus, vältige ilukirja šrifte. Soovitame kasutada rasvaseid kirjastiile ja muuta ka kõikvõimalikud jooned paksemaks.

Apple Watch reklaam - Adovinci Välireklaami sisuloome näpunäited
Apple Watch reklaam – Adovinci Välireklaami sisuloome näpunäited

On tõsi, et tugev kontrast tekitab paremat nähtavust. Seejuures aga ei tohi sellega liialdada, kuna teatud piirist muutub see liiklust häirivaks. Samuti tuleks vältida puhta valge tausta kasutamist. Enamik LED ekraane (kõige levinum kuvamistehnoloogia väliekraanide puhul) tekitavad valge värvi aktiveerides korraga kõik kolm põhi dioodi värvi – punane, sinine, roheline. See tähendab, et kõik valgusdioodid aktiveeritakse maksimum ereduse juures. Suur eredus on korraga nii liiklust häiriv, kuid ühtlasi võib suur eredus varjutada ülejäänud reklaamidisaini.

Testimine

Kui olete kõik senised välireklaami sisuloome näpunäited kasutusele võtnud, siis ei jää üle midagi muud kui testida. Vaadake enda reklaami kuvarist 10 meetri kauguselt. Kas näete kõiki reklaami olulisi elemente? Kas leidub ka elemente, mis nähtamatuks muutuvad? Umbes selline näeb teie reklaam välja liikluses või kaubanduskeskuses.

Kuid ärge peatuge testimisega seal, näidake seda ka teistele. Las nad vaatavad reklaami sama kaugelt ja ainult korra. Kas nad suudavad vastata küsimustele, mida reklaamiti, kes reklaamis ja kust reklaamitud toodet/teenust potentsiaalselt hankida saaks? Negatiivsete vastuste puhul tuleb puudujäägid muuta või eemaldada.

Välireklaami sisuloome näpunäidete kokkuvõte (liiga pikk, ei viitsinud lugeda):

  1. Hoidke sõnum lühikene ja püsige ühe mõtte juures, rohkem kui 10 sõna on reeglina liiga palju. (Kaaluge sümboolika kasutamist.)
  2. Tehke enda ettevõtte ja toote nimetus selgelt nähtavaks.
  3. Valige enda reklaammaterjal hoolikalt. Kui kasutate enda disainis fotot, siis soovitame teil pilti suurendada (näiteks käekella reklaamid) kaugvaadete asemel (pildis ka pilkupüüdev taust, täissuuruses modellid jne). Vältige komplekseid ja kokkusurutud pilte.
  4. Kasutage suuri, selgeid ja soovituslikult rasvaseid kirja kirjastiile (tõlk. font). Vaadake üle ka peenikesed jooned ja muutke neid paksemaks.
  5. Mida kõrgem kontrast, seda parem nähtavus, kuid teatud piirini.
  6. Vältige puhast valget tausta. Enamik LED ekraane aktiveerivad valge tekitamiseks kõik valgusdioodid maksimum ereduse juures, kuid suur eredus on nii liiklust häirib kui potentsiaalselt ülejäänud reklaami disaini varjutav.
  7. Vaadake enda reklaami kümne meetri kauguselt arvuti kuvarist. Niivisi saate paremini aru, milline teie reklaam näeb välja väliekraanil liikluses või poekeskuse aatriumis. 
  8. Vaadake enda reklaami ühe korra ja näidake seda ka varasemalt reklaami mitte näinud isikutele. Kas suudate kogu sõnumi talletada 5 sekundi jooksul? Kui ei, siis see on tõenäoliselt tõsi ka ekraanist möödujate puhul.

Suurepärased näited

Kokkuvõtteks, pidage meeles, et piirangud ainult suurendavad loovust. Loovuse utsitamiseks oleme pannud kokku järgneva galerii tõeliselt suurepärastest reklaami näidetest nii Eestist kui mujalt maailmast.

Kunsti vastane on piirangute puudumine. – Orson Welles

Kenneth Muuli, Adovinci Tegevjuht